POLIMIN

16 грудня

Верховна Рада України підтримала у другому читанні законопроект №5655, який передбачає повну трансформацію містобудівних «схем» https://bit.ly/3BHDRPM
Як зазначило Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури, в документі йдеться про максимальну цифровізацію процесів та автоматизацію дій з надання необхідних дозволів. В максимальній кількості процесів буде мінімізовано «людський фактор», зокрема деякі рішення з надання дозвільних документів формуватимуться без жодної участі людини.

Система запрограмована здійснювати перевірку відповідності повноти, формату, логічності та достовірності даних, порівняння даних із різних інформаційних систем. На підставі цього, рішення формується автоматично та в режимі реального часу. Також всі етапи будівельного процесу повинні фіксуватися в Державній електронній системі у сфері будівництва.

«На порталі системи передбачені електронні кабінети для всіх учасників процесу містобудування, зокрема органів містобудування, учасників ринку (замовників, підрядників, архітекторів тощо), регуляторів та органів реєстрації. Всі учасники зможуть моніторити онлайн хід виконання проекту, а також ознайомитися із електронною документацією проекту. Зокрема, низка ключових документів, наприклад проектна документація на будівництво, існуватимуть виключно як е-документи», – пояснюють в міністерстві.

Крім того, документ передбачає посилення кримінальної та адміністративної відповідальності за незаконні дії.

«За два роки реформування одну з найбільш корумпованих сфер в Україні – будівництво – поступово перетворюють на одну з найпрозоріших. А законопроект №5655, ухвалений Верховною радою напередодні є завершенням «складної та сміливої» реформи», – зазначив заступник Міністра цифрової трансформації Олексій Вискуб.
За його словами, ще два роки тому будівельний реєстр фізично знаходився не в Україні та у приватних руках. Будь-які зміни в цей реєстр могли внести (і регулярно вносили) минулим числом, могли запросто підмінити будь-який дозвіл чи документ (що також робили регулярно), а в окремих полях реєстру навіть робилися примітки не двозначного характеру.

«Отримати документацію на об’єкт чи хоча б дізнатися про наявність необхідних документів було нереально. І так само було нереально отримати дозвіл на початок будівництва чи сертифікат про готовність об’єкта без «хабаря» з конкретною «таксою» в залежності від регіону, про яку всі знали і «господарям» цього «державного бізнесу» це приносило кілька мільярдів гривень на рік», – додав Олексій Вискуб.

За словами Олени Шуляк , Голови партії «Слуга народу», законопроект №5655 є одним із ключових нормативно-правових документів розпочатої в Україні реформи містобудування, адже саме він має на меті гарантувати прозору, якісну та чесну роботу в будівельній сфері. Даний законопроект поширюється фактично на всі сфери містобудівної діяльності – починаючи з етапу проектування та закінчуючи прийняттям об’єктів будівництва в експлуатацію, а також дасть змогу покращити рівень довіри міжнародних інвесторів до будівельного сектору та підвищити його інвестиційну привабливість, що дуже важливо для відбудови України.