ІМПОРТ VS ВІТЧИЗНЯНОГО ПРОДУКТУ: ЧОМУ ВАЖЛИВО КУПУВАТИ УКРАЇНСЬКЕ?
Імпорт «знищує» українського виробника!
Чому так відбувається, і як торгувати так, аби не втратити своє власне, розслідує журналіст Кирил Вольний у проекті «Стоп корупція», спілкуючись із різними експертами.
Факт І-й. В Україні один з найгірших рівнів захисту внутрішнього виробника.
«Вступивши до Світової Організації Торгівлі, тарифний захист економіки України знизився до «0». Тобто практично відсутній. Тоді як європейські виробники отримують максимальні субсидії від своїх держав (знижки на газ, дешева електроенергія) і можуть зменшити ціну на стільки, що виробляти свій власний продукт українцям стане неможливо» – Олена Омельченко, юрист ЮФ «Ілляшев та партнери».
Рівних умов торгівлі на ринку України як не було, так і немає до сих пір. Жоден політичний режим так і не спромігся на суттєві кроки в цьому напрямку. Об’єм присутності вітчизняних товарів складає всього лише 15-25%.
«Існують спеціальні демпінгові схеми, які знищують українські компанії і цілі підприємства. Ринок поступово звільняється. А «вакантні» ніші відразу займаються іноземними товарами. Спочатку імпортер виходить на ринок із низькою ціною, «вбиваючи» ринок, а потім монополізує його, оскільки альтернативи більше немає» – Костянтин Салій, президент спілки виробників будівельних матеріалів України.
Факт ІІ-й. Ми маємо навчитися купувати українське.
В першу чергу це стосується держави. Мова не тільки про державні закупівлі, але й про такі масштабні інвестиційні проекти, як «Велике будівництво» під патронатом президента України Зеленського В.О.
«На перший погляд така владна ініціатива, як «Велике будівництво» достойна поваги, адже від держави надходять суттєві дотації на будівництво нових доріг. Але давайте ставити питання правильно: 1. З якого цементу буде вироблятися бетон для цих доріг і який мінеральний порошок буде закуповуватися, як ключові інгредієнти укладальної суміші? Якщо мова йде про турецький цемент і білоруський порошок, то всі ми розуміємо економіки яких країнах будуть підіймати українські кошти. Вітчизняні виробники інвестували сотні мільйонів доларів у будівництво заводів з виготовлення мінеральних порошків, проте держава чомусь закуповує добавки у наших найближчих сусідів» – Богдан Рублюк, комерційний директор групи компаній «Фомальгаут».
Чим може закінчитися така політика для України яскраво ілюструє приклад Прибалтики, де на сьогодні практично знищене власне виробництво, зокрема відсутнє виготовлення сухих будівельних сумішей. Тоді як Польща захищає свій ринок, залучаючи спеціальні програми соціального розвитку на підтримку внутрішнього виробника: «Купуй польське», «Добре, бо польське». Польський покупець завжди поставить в пріоритеті придбання своєї продукції.
Факт ІІІ-й. Держава повинна захищати свого товаровиробника.
Держава повинна створювати більше робочих місць, захищати свої податки і максимально сприяти розвитку внутрішнього виробництва. В усіх розвинених європейських країнах існують такі інституції, як «ринковий нагляд» – суть яких захищати місцевого виробника від тиску «демпінгової корупції».
Але подивимося, чи зможе наша держава стати на захист власного виробника, зберегти десятки тисяч робочих місць і забезпечити мільярдні відрахування до бюджету?! Та чи зроблять наші урядовці правильний висновок, ставши на бік «Економічного патріотизму».
Любіть Україну – купуйте українське!