Державна програма з утеплення

госпрограммаДержавна цільова економічна програма енергоефективності затверджена Кабміном ще в 2010 році, але з тих пір в неї вже кілька разів вносилися зміни. Так, сьогодні під цю програму потрапляють, як і раніше, кредити на придбання котлів з використанням будь-якого палива крім природного газу, тепер сюди включили інше енергоефективне обладнання і матеріали для утеплення будинку/квартири, також сьогодні розширили список банків, через які можна отримати кредити з частковим відшкодуванням від держави – тепер крім Ощадбанку, це можна зробити в Укрексімбанку та Укргазбанку.

З 27 серпня 2015 року, в новій редакції постанови, виклали детальний перелік енергозберігаючого обладнання і матеріалів, які можна придбати в кредит з частковою компенсацією з бюджету; збільшили граничний розмір суми часткової компенсації на одну квартиру (або за однією кредитною угодою); встановили особливі умови відшкодування частини суми кредиту для фізичних осіб, яким призначено субсидію, збільшивши розмір компенсації з бюджету до 70% від суми кредиту, а для ОСББ, в яких є такі фізособи – суму відшкодування визначатимуть за спеціальною формулою.

смета на энергосбережениеЗагальний перелік обладнання та матеріалів, які підлягають 40% -му відшкодуванню за державною програмою енергозбереження, включає в себе наступні пункти:

 • обладнання та матеріали для облаштування індивідуальних теплових пунктів;
 • регулятори теплового потоку через погодні умови і відповідне додаткове обладнання і матеріали до них;
 • вузли обліку води (гарячої й холодної) і теплової енергії, зокрема засоби обліку і відповідне додаткове обладнання і матеріали до них;
 • вікна з двокамерними енергоефективними склопакетами (з енергозберігаючим склом) для місць загального користування (зокрема, під’їздів, підвалів, технічних приміщень, горищ)
 • матеріали для проведення робіт по теплоізоляції зовнішніх стін, підвальних приміщень, горищ, покрівель і фундаментів;
 • матеріали та обладнання для модернізації систем освітлення місць загального користування (в тому числі по заміні електропроводки, ламп і патронів до них, встановлення автоматичних вимикачів).

Докладний перелік обладнання та матеріалів можна подивитися тут.

pravilno-sostavlennaya-smetaДля початку потрібно прийняти рішення, яке саме енергоефективне захід ви плануєте впровадити. Далі список дій наступний:

 • фізична особа отримує рахунок-фактуру в магазині енергозберігаюче обладнання або матеріали (зі списку, згаданого вище) і подає її в відділення обраного банку;
 • банк перевіряє платоспроможність позичальника і, якщо не виникає заперечень, укладає з ним кредитний договір;
 • банк перераховує кошти на рахунок постачальника (магазину) згідно з рахунком-фактурою;
 • фізична особа має подати до банку підтвердження факту придбання товару (чек, видаткова накладна і т.д.);
 • банк один раз на місяць (до 20 числа кожного наступного місяця) формує зведений реєстр виданих кредитів і подає його в агентство Держенергоефективності;
 • агентство Держенергоефективності щомісяця (до 25 числа наступного місяця) перераховує банку кошти для відшкодування позичальникові до 20% (30%, 40%) частини суми кредиту;
 • банк зараховує протягом трьох робочих днів кошти на рахунок позичальника для погашення частини суми кредиту.

Детальніше умови надання кредиту дивіться в таблиці нижче.

УМОВИ / БАНК

ОЩАДБАНК УкрГазБанк

УкрЭксимБанк

Сума кредиту

Від 1 до 30 тис.грн. Від 1 до 50 тис.грн Від 10 до 50 тис.грн (можливо до 600 тис.грн – із заставою)

Перший внесок

10% від суми кредиту Від 10% суми кредиту 10% вартості об’єкта кредитування (якщо є застава – кредит видається без першого внеску)

Термін погашення кредиту

До 3 років 1-3 роки До 3 років, можливо до 5 років із заставою

Вартість кредиту

25% річних 15% річних Від 25%, від 23,8% річних – із заставою

Комісія

Одноразова, 3% від суми кредиту Одноразова, 3% від суми кредиту Одноразова, 3% від суми кредиту; 1,2% із заставою.

Розміри компенсації від держави

20% від суми кредиту (у разі придбання котла), але не більше 5000 грн. (З 27.08.2015г. – не більше 12000грн.), 30% – придбання іншого обладнання і матеріалів, але не більше 10000 грн. (З 27.08.2015г. – не більше 14000грн.). З 27.08.2015г. для одержувачів субсидій – 70%, але не більше зазначених вище сум.

Погашення кредиту

Щомісяця рівними частинами; дострокове погашення – без додаткової комісії Відсотки – щомісячно, сума кредиту – за умовами договору; дострокове погашення – без комісії Щомісяця рівними частинами; дострокове погашення; пільговий період (відстрочка) не більше 12 місяців

Додаткові умови

За несвоєчасне погашення – пеня або доручення чоловіка / дружини / дітей / онуків Вік Позичальника від 21 до 65 років на момент закінчення терміну кредиту Житлова нерухомість повинна бути введені в експлуатацію і належати Позичальнику на праві власності
У власності Позичальника або його сім’ї повинно бути нерухоме майно Страхування нерухомості, яка передається в якості забезпечення – 0,2% її вартості, страхування ризику втрати працездатності – 0,3% від суми кредиту

Отримати кредит на енергоефективні заходи в будинку, а пізніше – на часткове його відшкодування від держави також може претендувати і юридична особа, яка займається багатоквартирним будинком – ОСББ або ЖБК. Для цього:

 1. Потрібно вибрати необхідні заходи щодо впровадження енергоефективності (можна залучити експертів).
 2. Прийняти рішення про реалізацію обраного проекту (75% голосів власників будинку).
 3. Подати документи в банк.
 4. Отримати рішення банку і надання кредиту.
 5. Надати документи, що підтверджують цільове використання коштів.
 6. Отримати компенсацію частини кредиту.

Існує перелік вимог до ОСББ:

 1. Термін існування об’єднання не менше 6 місяців (у разі реорганізації житлово-будівельного кооперативу в ОСББ, датою реєстрації вважається дата реєстрації житлово-будівельного кооперативу);
 2. Рівень надходжень платежів ОСББ на утримання будинку та прибудинкової території від власників квартир повинен бути не менше 85% суми кредиту;
 3. Відсутність судових позовів до ОСББ або до голови правління ОСББ.

Докладний перелік документів, необхідних для отримання кредиту, можна подивитися на сайті банків-кредиторів.

Условия кредитования для ОСМД несколько отличаются от предусмотренных для физических лиц (они приведены ниже в таблице).

УМОВИ / БАНК

ОЩАДБАНК УкрГазБанк

УкрЭксимБанк

Сума кредиту

100% вартості проекту, але не більше 30 тис.грн. на одну квартиру До 10 млн.грн., Але не більше 30 тис.грн. на одну квартиру Від 10 до 30 млн.грн (внесок – 30% від суми кредиту)

Термін погашення кредиту

Від 6 до 60 місяців
До 120 місяців
До 60 місяців

Вартість кредиту

25% річних 15% річних Від 25%, від 23,8% річних – із заставою

Комісія

Одноразова, 1% від суми кредиту Одноразова, 1% від суми кредиту Щомісячна, 0,1% від суми кредиту (за управління кредитом)
 1. teplyiy-dom-300x227Частковакомпенсація кредиту надається за Державною програмою енергозбереження тільки для вартості енергозберігаючого обладнання і матеріалів, а частина кредиту, надана на виконання робіт, компенсації не підлягає.
 2. Бюджетні кошти можуть бути спрямовані (банком) на оплату будь-яких штрафів та пені (перед ним), нарахованих відповідно до умов кредитного договору.
 3. На сайтах банків є перелік компаній, чиє обладнання / матеріали однозначно потрапляють під цю державну програму.
 4. Відшкодування частини суми кредиту фізичним особам-Позичальникам здійснюється одноразово. Одночасно Позичальник може отримати відшкодування по кожному окремому заходу тільки один раз протягом одного бюджетного року.